грозде за отглеждане на лозя - преглед

грозде за отглеждане на лозя - преглед

грозде за отглеждане на лозя - преглед

Blog Article

Присаждането е един от начините за размножаване на лозите и се използва, когато искате да внесете корекция в сорта или пък да произведете облагороден посадъчен материал. Има различни начини за присаждане на лоза

Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.

Основен недостатък при често приложение е уплътняването на подорния слой.

Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.

Виното се отделя от джибрите след края на бурната ферментация

Торене на лозя - Схеми, Норми, Подхранване, Заболявания - Полезни съвети

Вижте цените на лозовия посадъчен материал от ИЛВ-Плевен

Клиновете на калемите се оформят по познатия начин, като се стремите те да съвпаднат с разцепите на основата. Кората на присадките трябва да съвпада с тази на подложката, а долната им пъпка трябва да сочи навън. Тук важно е да покриете отново с кора, да лозя фиксирате и да насипете рохкава пръст около основата на лозата. През лятото трябва да почистите росните коренчета, които се образуват около калемите и да откриете леторастите, които са се появили в основата на лозата, за да могат да свикнат с външните условия.

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

На първо място, важно е да се знае кога е времето за резитба.

Препоръчително е да се замажат по-големите наранени участъци с овощарска замазка, за да се избегне проникването на болести и вредители.

Грижите за лозичката са идентични с тези при обикновената копулация. Влагата на отреза е добър знак, а махането на конците се прави след няколко седмици, когато имате сигурен знак за прихващането на присадката.

Те могат да обработват и по-дълбоко, и по-плитко, и освен култивиране, с тях се прави още разрохкване, дисковане, брануване.

Актуално Държавен Фонд Земеделие Земеделие Министерство на земеделието,.

Report this page